Gunnedah Race Results

Sunday 11th of August 2019
R1 WELCOME TO GUNNEDAH MAIDEN (340m)
Place
Maiden - $900 - $260 - $190
Splits: N/A
1
7
T: Hayden Munn
$61.00

Mgn

0.00

Time

20.14

Split

0.00

In Run

Wgt

31.4kg
2
3
T: Phillip Ross
$3.80

Mgn

0.25

Time

20.16

Split

0.00

In Run

Wgt

32.8kg
3
6
T: Shayne Stiff
$2.80

Mgn

1.50

Time

20.24

Split

0.00

In Run

Wgt

27.6kg
4
8
T: Byron Phillips
$6.00

Mgn

2.25

Time

20.31

Split

0.00

In Run

Wgt

29.0kg
5
1
T: John Eather
$5.50

Mgn

2.75

Time

20.34

Split

0.00

In Run

0

Wgt

25.8kg
6
5
T: Ranald Dawes
$6.00

Mgn

3.00

Time

20.36

Split

0.00

In Run

Wgt

29.1kg
7
4
T: William Marmara
$23.00

Mgn

4.25

Time

20.43

Split

0.00

In Run

Wgt

32.6kg
8
2
T: David Howarth
$51.00

Mgn

15.75

Time

21.24

Split

0.00

In Run

Wgt

29.2kg
R2 LADBROKES CASH IN MAIDEN (340m)
Place
Maiden - $900 - $260 - $190
Splits: N/A
1
1
T: Charmaine Roberts
$2.25

Mgn

0.00

Time

19.69

Split

0.00

In Run

0

Wgt

29.2kg
2
6
T: Wayne Wakem
$19.00

Mgn

3.50

Time

19.94

Split

0.00

In Run

Wgt

24.7kg
3
3
T: Robert Ryan
$2.40

Mgn

7.75

Time

20.23

Split

0.00

In Run

Wgt

25.6kg
4
4
T: Mark Munn
$10.00

Mgn

8.50

Time

20.29

Split

0.00

In Run

Wgt

27.0kg
5
2
T: John Eather
$41.00

Mgn

9.75

Time

20.38

Split

0.00

In Run

Wgt

23.4kg
6
5
T: William Marmara
$23.00

Mgn

10.00

Time

20.39

Split

0.00

In Run

Wgt

27.2kg
7
8
T: Alexander Verhagen
$41.00

Mgn

11.00

Time

20.46

Split

0.00

In Run

Wgt

31.6kg
8
7
T: John Buckley
$10.00

Mgn

18.25

Time

20.98

Split

0.00

In Run

Wgt

26.5kg
R3 HOPES FUEL STAKES (340m)
Place
Grade 5 - $1500 - $460 - $350
Splits: N/A
1
7
T: Charmaine Roberts
$4.00

Mgn

0.00

Time

19.96

Split

0.00

In Run

Wgt

27.7kg
2
1
T: Robert Hobson
$2.15

Mgn

2.25

Time

20.13

Split

0.00

In Run

0

Wgt

29.8kg
3
4
T: Mark Munn
$12.00

Mgn

7.00

Time

20.46

Split

0.00

In Run

Wgt

31.8kg
4
6
T: Tracey Hand
$3.60

Mgn

7.75

Time

20.50

Split

0.00

In Run

Wgt

25.2kg
5
2
T: Peter Midson
$51.00

Mgn

8.50

Time

20.56

Split

0.00

In Run

Wgt

27.3kg
6
8
T: John Eather
$16.00

Mgn

10.50

Time

20.70

Split

0.00

In Run

Wgt

25.4kg
7
3
T: Kenneth Anderson
$19.00

Mgn

10.50

Time

20.70

Split

0.00

In Run

Wgt

30.1kg
R4 GUNNEDAH HOTEL STAKES (340m)
Place
Grade 5 - $1500 - $460 - $350
Splits: N/A
1
3
T: Charmaine Roberts
$1.40

Mgn

0.00

Time

19.54

Split

0.00

In Run

Wgt

33.7kg
2
2
T: Jamie Bush
$3.60

Mgn

7.25

Time

20.05

Split

0.00

In Run

Wgt

26.1kg
3
1
T: Joanne Russell
$51.00

Mgn

9.75

Time

20.23

Split

0.00

In Run

0

Wgt

30.8kg
4
6
T: Ranald Dawes
$12.00

Mgn

10.00

Time

20.25

Split

0.00

In Run

Wgt

30.0kg
5
7
T: Allan Ivers
$23.00

Mgn

13.75

Time

20.51

Split

0.00

In Run

Wgt

25.1kg
6
5
T: Valerie Cleghorn
$34.00

Mgn

14.25

Time

20.55

Split

0.00

In Run

Wgt

29.8kg
7
4
T: Michael Ruttley
$51.00

Mgn

16.25

Time

20.67

Split

0.00

In Run

Wgt

28.0kg
8
8
T: David Howarth
$51.00

Mgn

19.50

Time

20.90

Split

0.00

In Run

Wgt

29.6kg
R5 LADBROKES MONTHLY MEDAL 0-3 WINS STAKES (527m)
Place
Mixed Maiden and Grade Five - $2500 - $460 - $350
Splits: N/A
1
7
T: Michael Ivers
$5.00

Mgn

0.00

Time

30.67

Split

0.00

In Run

Wgt

28.1kg
2
1
T: Michael Ivers
$2.20

Mgn

1.75

Time

30.79

Split

0.00

In Run

Wgt

31.4kg
3
5
T: Shayne Stiff
$2.20

Mgn

2.25

Time

30.84

Split

0.00

In Run

Wgt

35.2kg
4
4
T: Neville Broadbent
$34.00

Mgn

5.50

Time

31.06

Split

0.00

In Run

Wgt

26.2kg
5
6
T: Colin Burns
$34.00

Mgn

13.75

Time

31.63

Split

0.00

In Run

Wgt

30.6kg
6
2
T: Peter Midson
$101.00

Mgn

16.25

Time

31.81

Split

0.00

In Run

Wgt

31.1kg
7
8
T: David Howarth
$101.00

Mgn

26.50

Time

32.53

Split

0.00

In Run

Wgt

30.6kg
DNF
3
T: Samuel Rees
$51.00

Mgn

0.00

Time

0.00

Split

0.00

In Run

Wgt

27.6kg
R6 PAUL HICKMAN PLUMBING STAKES (431m)
Place
Grade 5 - $1500 - $460 - $350
Splits: N/A
1
4
T: Mark Craig
$1.90

Mgn

0.00

Time

25.20

Split

0.00

In Run

Wgt

31.8kg
2
2
T: Ian Smyth
$10.00

Mgn

3.00

Time

25.42

Split

0.00

In Run

Wgt

33.4kg
3
1
T: Edward Pomfrett
$9.00

Mgn

3.75

Time

25.46

Split

0.00

In Run

0

Wgt

33.6kg
4
7
T: Kenneth Anderson
$5.50

Mgn

5.25

Time

25.57

Split

0.00

In Run

Wgt

27.8kg
5
8
T: Graham Pickering
$7.00

Mgn

6.75

Time

25.68

Split

0.00

In Run

Wgt

35.4kg
6
6
T: Michael Smith
$51.00

Mgn

7.50

Time

25.73

Split

0.00

In Run

Wgt

27.5kg
7
3
T: Ranald Dawes
$23.00

Mgn

9.75

Time

25.88

Split

0.00

In Run

Wgt

34.2kg
8
5
T: Graham Pickering
$11.00

Mgn

13.00

Time

26.11

Split

0.00

In Run

Wgt

29.8kg
R7 LADBROKES CASH OUT STAKES (340m)
Place
Mixed 4/5 - $1600 - $500 - $390
Splits: N/A
1
4
T: Allan Ivers
$23.00

Mgn

0.00

Time

19.86

Split

0.00

In Run

Wgt

22.5kg
2
2
T: Robert Hobson
$7.50

Mgn

0.10

Time

19.87

Split

0.00

In Run

Wgt

26.6kg
3
7
T: Peter Midson
$21.00

Mgn

2.00

Time

20.00

Split

0.00

In Run

Wgt

31.2kg
4
3
T: Jamie Bush
$1.10

Mgn

3.00

Time

20.07

Split

0.00

In Run

Wgt

35.0kg
5
6
T: Mark Craig
$26.00

Mgn

4.25

Time

20.16

Split

0.00

In Run

Wgt

31.2kg
6
1
T: Ian Smyth
$34.00

Mgn

6.50

Time

20.33

Split

0.00

In Run

0

Wgt

27.7kg
SCR
8
T: Allan Ivers
$0.00
R8 ALLAN SYPHERS FENCING STAKES (340m)
Place
Grade 5 - $1500 - $460 - $350
Splits: N/A
1
1
T: Charmaine Roberts
$1.65

Mgn

0.00

Time

20.12

Split

0.00

In Run

Wgt

28.3kg
2
4
T: Cherie Rosier
$13.00

Mgn

1.00

Time

20.19

Split

0.00

In Run

Wgt

31.4kg
3
8
T: Ian Smyth
$11.00

Mgn

2.00

Time

20.26

Split

0.00

In Run

Wgt

28.3kg
4
3
T: David Howarth
$16.00

Mgn

2.25

Time

20.28

Split

0.00

In Run

Wgt

30.7kg
5
2
T: John Eather
$6.50

Mgn

3.00

Time

20.34

Split

0.00

In Run

Wgt

26.6kg
6
7
T: Robert Ryan
$8.00

Mgn

7.75

Time

20.66

Split

0.00

In Run

Wgt

24.8kg
7
6
T: Valerie Cleghorn
$16.00

Mgn

12.25

Time

20.97

Split

0.00

In Run

Wgt

35.6kg
8
5
T: Wendy Buckley
$51.00

Mgn

12.75

Time

21.01

Split

0.00

In Run

Wgt

25.8kg
R9 GUNNEDAH MOTELS STAKES (340m)
Place
Masters Grade 3 - $1500 - $460 - $350
Splits: N/A
1
1
T: John Collison
$3.40

Mgn

0.00

Time

20.01

Split

0.00

In Run

0

Wgt

26.6kg
2
8
T: Robbie Neville
$5.00

Mgn

3.50

Time

20.25

Split

0.00

In Run

Wgt

27.0kg
3
2
T: Edward Pomfrett
$15.00

Mgn

5.75

Time

20.42

Split

0.00

In Run

Wgt

34.1kg
4
4
T: Wayne Wakem
$1.60

Mgn

7.25

Time

20.52

Split

0.00

In Run

Wgt

33.6kg
SCR
5
T: Wayne Wakem
$0.00
SCR
7
T: Ian Smyth
$0.00
Race 1 WELCOME TO GUNNEDAH MAIDEN 340m Maiden $900 - $260 - $190 Splits: 0.00
Plc Rug Name (Box) Trainer Time Mgn Split In Run Wgt Sire Dam SP
1 7 SKAIKRU (7) Hayden Munn 20.14 0.00 0.00 31.4kg Dyna Villa Avondale Queen

$61.00

2 3 LOGGENS CHEETAH (3) Phillip Ross 20.16 0.25 0.00 32.8kg Fabregas Fraya Bale

$3.80

3 6 SALLY KEEPING (6) Shayne Stiff 20.24 1.50 0.00 27.6kg Fabregas Shelley Keeping

$2.80

4 8 BANOFFEE DREAM (8) Byron Phillips 20.31 2.25 0.00 29.0kg Dyna Double One Dreamy Morgan

$6.00

5 1 FANCY HILLARY (1) John Eather 20.34 2.75 0.00 0 25.8kg Lonesome Cry Fancy Dancer

$5.50

6 5 DANCER MULWEE (5) Ranald Dawes 20.36 3.00 0.00 29.1kg Dyna Double One You Name Me

$6.00

7 4 LUCY'S BEAR (4) William Marmara 20.43 4.25 0.00 32.6kg El Grand Senor Bit Bazzaar

$23.00

8 2 ZARA KEROMA (2) David Howarth 21.24 15.75 0.00 29.2kg Fabregas Jacks Zac

$51.00

Race 2 LADBROKES CASH IN MAIDEN 340m Maiden $900 - $260 - $190 Splits: 0.00
Plc Rug Name (Box) Trainer Time Mgn Split In Run Wgt Sire Dam SP
1 1 ANNABEL KEEPING (1) Charmaine Roberts 19.69 0.00 0.00 0 29.2kg Fabregas Shelley Keeping

$2.25

2 6 TALK ABOUT KATIE (6) Wayne Wakem 19.94 3.50 0.00 24.7kg Moreira Miss Direction

$19.00

3 3 REMEMBER THAT (3) Robert Ryan 20.23 7.75 0.00 25.6kg Barcia Bale She's Historic

$2.40

4 4 GRAND GIFT (4) Mark Munn 20.29 8.50 0.00 27.0kg El Grand Senor Pat The Scorpion

$10.00

5 2 CONTROL STAR (2) John Eather 20.38 9.75 0.00 23.4kg Fernando Bale Karma Connie

$41.00

6 5 MADDIE'S GIRL (5) William Marmara 20.39 10.00 0.00 27.2kg El Grand Senor Bit Bazzaar

$23.00

7 8 JACKO'S DREAM (8) Alexander Verhagen 20.46 11.00 0.00 31.6kg Dyna Double One Barcelona Star

$41.00

8 7 LUCKY PHASE (7) John Buckley 20.98 18.25 0.00 26.5kg Barcia Bale Sandy's Phase

$10.00

Race 3 HOPES FUEL STAKES 340m Grade 5 $1500 - $460 - $350 Splits: 0.00
Plc Rug Name (Box) Trainer Time Mgn Split In Run Wgt Sire Dam SP
1 7 RITA KEEPING (7) Charmaine Roberts 19.96 0.00 0.00 27.7kg Fabregas Bedazzled Bead

$4.00

2 1 MISS LUNA GIRL (1) Robert Hobson 20.13 2.25 0.00 0 29.8kg El Grand Senor Bluewater Bay

$2.15

3 4 KINGSBRAE BOY (4) Mark Munn 20.46 7.00 0.00 31.8kg Don't Knocka Him Kingsbrae Nelly

$12.00

4 6 BLUESTONE PIPER (6) Tracey Hand 20.50 7.75 0.00 25.2kg Don't Knocka Him Morningside

$3.60

5 2 SWIFT TRALEE (2) Peter Midson 20.56 8.50 0.00 27.3kg Paw Licking White Bait

$51.00

6 8 EMMA MULWEE (8) John Eather 20.70 10.50 0.00 25.4kg Cosmic Rumble Queen's Boss

$16.00

7 3 MR. MEGATRON (3) Kenneth Anderson 20.70 10.50 0.00 30.1kg Premier Fantasy Cynosure

$19.00

Race 4 GUNNEDAH HOTEL STAKES 340m Grade 5 $1500 - $460 - $350 Splits: 0.00
Plc Rug Name (Box) Trainer Time Mgn Split In Run Wgt Sire Dam SP
1 3 RONNIE KEEPING (3) Charmaine Roberts 19.54 0.00 0.00 33.7kg Fabregas Bedazzled Bead

$1.40

2 2 DANCE (2) Jamie Bush 20.05 7.25 0.00 26.1kg Dyna Double One Dreamy Morgan

$3.60

3 1 BLUE MULWEE (1) Joanne Russell 20.23 9.75 0.00 0 30.8kg Collision Nana Plaza

$51.00

4 6 BOGAN BOY (6) Ranald Dawes 20.25 10.00 0.00 30.0kg Fear Zafonic Veetee Destroyer

$12.00

5 7 ASTEROID CHLOE (7) Allan Ivers 20.51 13.75 0.00 25.1kg El Grand Senor Asteroid Miss

$23.00

6 5 BERNICES MEMORY (5) Valerie Cleghorn 20.55 14.25 0.00 29.8kg My Bro Fabio Rose Baby

$34.00

7 4 RUTLAND SOPHIE (4) Michael Ruttley 20.67 16.25 0.00 28.0kg Hay Fergus Rutland Jen

$51.00

8 8 NO SOFTIE (8) David Howarth 20.90 19.50 0.00 29.6kg Magic Sprite So Much Joy

$51.00

Race 5 LADBROKES MONTHLY MEDAL 0-3 WINS STAKES 527m Mixed Maiden and Grade Five $2500 - $460 - $350 Splits: 0.00
Plc Rug Name (Box) Trainer Time Mgn Split In Run Wgt Sire Dam SP
1 7 DEAREST TEARS (7) Michael Ivers 30.67 0.00 0.00 28.1kg Fernando Bale Tears Siam

$5.00

2 1 TOUGH TEARS (1) Michael Ivers 30.79 1.75 0.00 31.4kg Fernando Bale Tears Siam

$2.20

3 5 MUZZA KEEPING (5) Shayne Stiff 30.84 2.25 0.00 35.2kg Fabregas Shelley Keeping

$2.20

4 4 SAPPHIRE BUZZARD (4) Neville Broadbent 31.06 5.50 0.00 26.2kg Dyna Double One Sandave Sapphire

$34.00

5 6 DOZER MULWEE (6) Colin Burns 31.63 13.75 0.00 30.6kg Dyna Double One You Name Me

$34.00

6 2 NO MORE SISCO (2) Peter Midson 31.81 16.25 0.00 31.1kg Sisco Rage Sisco Fiasco

$101.00

7 8 LIMBURG MAGIC (8) David Howarth 32.53 26.50 0.00 30.6kg Magic Sprite Limburg Gem

$101.00

DNF 3 DOLLY DOUBLE ONE (3) Samuel Rees 0.00 0.00 0.00 27.6kg Dyna Double One Tick Away Fire

$51.00

Race 6 PAUL HICKMAN PLUMBING STAKES 431m Grade 5 $1500 - $460 - $350 Splits: 0.00
Plc Rug Name (Box) Trainer Time Mgn Split In Run Wgt Sire Dam SP
1 4 SMOKEM JOE (4) Mark Craig 25.20 0.00 0.00 31.8kg Magic Sprite North Coast

$1.90

2 2 HEY DUGGEE (2) Ian Smyth 25.42 3.00 0.00 33.4kg Barcia Bale Dyna Aline

$10.00

3 1 PITCH (1) Edward Pomfrett 25.46 3.75 0.00 0 33.6kg Brett Lee Dyna Aline

$9.00

4 7 CHANCE AMELIA (7) Kenneth Anderson 25.57 5.25 0.00 27.8kg El Grand Senor Kendra's Chance

$5.50

5 8 SWIFT MITCH (8) Graham Pickering 25.68 6.75 0.00 35.4kg Lonesome Cry Fancy Dancer

$7.00

6 6 CEDAR MINNIE (6) Michael Smith 25.73 7.50 0.00 27.5kg Spring Gun Five Cinns

$51.00

7 3 PERFECT ALEX (3) Ranald Dawes 25.88 9.75 0.00 34.2kg Collision Nana Plaza

$23.00

8 5 SWIFT ZARA (5) Graham Pickering 26.11 13.00 0.00 29.8kg Sh Avatar Nangar Doll

$11.00

Race 7 LADBROKES CASH OUT STAKES 340m Mixed 4/5 $1600 - $500 - $390 Splits: 0.00
Plc Rug Name (Box) Trainer Time Mgn Split In Run Wgt Sire Dam SP
1 4 AWESOME DOLL (4) Allan Ivers 19.86 0.00 0.00 22.5kg Awesome Project Isadoll

$23.00

2 2 ROSA'S REVENGE (2) Robert Hobson 19.87 0.10 0.00 26.6kg Cosmic Rumble Search Party

$7.50

3 7 TRENDY TRALEE (7) Peter Midson 20.00 2.00 0.00 31.2kg Paw Licking White Bait

$21.00

4 3 COME ON GEORGE (3) Jamie Bush 20.07 3.00 0.00 35.0kg Spring Gun Gunna Hoot

$1.10

5 6 GLAYVA (6) Mark Craig 20.16 4.25 0.00 31.2kg Barcia Bale Gazer Bale

$26.00

6 1 RUBY BUZZARD (1) Ian Smyth 20.33 6.50 0.00 0 27.7kg Tomac Bale Rose Buzzard

$34.00

SCR 8 FINE COPPER (8) Allan Ivers
Race 8 ALLAN SYPHERS FENCING STAKES 340m Grade 5 $1500 - $460 - $350 Splits: 0.00
Plc Rug Name (Box) Trainer Time Mgn Split In Run Wgt Sire Dam SP
1 1 COMPLETE TRUST (1) Charmaine Roberts 20.12 0.00 0.00 28.3kg Banjo Boy Princess Alyssa

$1.65

2 4 DANA BIG JOHNNY (4) Cherie Rosier 20.19 1.00 0.00 31.4kg Unlawful Entry Dana Meeka

$13.00

3 8 GO NINETY SEVEN (8) Ian Smyth 20.26 2.00 0.00 28.3kg Kinloch Brae Little Charlie

$11.00

4 3 KATIKA KEROMA (3) David Howarth 20.28 2.25 0.00 30.7kg Fabregas Jacks Zac

$16.00

5 2 NULA'S DOLLAR (2) John Eather 20.34 3.00 0.00 26.6kg Fernando Bale Cosmic Aphrodite

$6.50

6 7 WEE RONDA CRAZY (7) Robert Ryan 20.66 7.75 0.00 24.8kg Fernando Bale Cosmic Aphrodite

$8.00

7 6 JOHN'S DESTINY (6) Valerie Cleghorn 20.97 12.25 0.00 35.6kg Nitro Burst Black Hills

$16.00

8 5 LUCKY TATUM (5) Wendy Buckley 21.01 12.75 0.00 25.8kg Barcia Bale Sandy's Phase

$51.00

Race 9 GUNNEDAH MOTELS STAKES 340m Masters Grade 3 $1500 - $460 - $350 Splits: 0.00
Plc Rug Name (Box) Trainer Time Mgn Split In Run Wgt Sire Dam SP
1 1 MISS ELECTRIC (1) John Collison 20.01 0.00 0.00 0 26.6kg Shakey Jakey Miss Direction

$3.40

2 8 BELLA DIXIE (8) Robbie Neville 20.25 3.50 0.00 27.0kg Crash Gimme Range

$5.00

3 2 SENOR BALLERINA (2) Edward Pomfrett 20.42 5.75 0.00 34.1kg El Grand Senor Ballerina Blue

$15.00

4 4 SWIFT OSHEA (4) Wayne Wakem 20.52 7.25 0.00 33.6kg Dyna Tron Elite Tarawi

$1.60

SCR 5 MICK'S GONE (5) Wayne Wakem
SCR 7 SALTILLO (7) Ian Smyth